CDN Nedir - Faydaları Nelerdir?

CDN Türkçe tabiri ile içerik dağıtım ağı ve ingilizcesi content delivery networks yani kısaca cdn denmektedir. Dünya çapında milyarlarca ...

SEO & İçerik

CDN Nedir - Faydaları Nelerdir?

29 Aralık 2019 , Pazar

CDN Nedir - Faydaları Nelerdir?

CDN Türkçe tabiri ile içerik dağıtım ağı ve ingilizcesi content delivery networks yani kısaca cdn denmektedir. Dünya çapında milyarlarca internet kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde bu durum işletmelerin müşterilerine ve potansiyel müşteri kitlesine ulaşması için ciddi avantaj manasına geliyor.

Content Delivery Networks. Yani "İçerik Dağıtım Ağı" olarak Türkçeye çevirebilir. Bu ağ web sitemiz üzerinde bulunan statik dosyaları yani CSS, Javascript, İmage dosyalarını farklı sunucular üzerinden sunan dağıtım ağıdır.

Cdn hizmetinin internet hızı ve kesintisiz bağlanması üzerinde ki etkisinin sebebi web sitenizde ki en çok talep gören ön belleğin ana sunucunuzdan değil cdn ağlarından dünya çapında mevcut olan ve dağınık durumda bulunan pop noktalarında ki sunuculardan iletilmesidir.


Cdn hizmeti ciddi manada fayda sağlamakla birlikte hızlı hizmet sayesinde dünyanın farklı yer ve farklı verimekezlerinden yeniden satın alım yapmanıza gerek kalmadan kullanılabilen bir dağıtım sistemidir, İşlerini geliştirmek ve büyümek isteyen firmalar için ulaşılabilir olmak çok önemli ve rakiplerine göre avantaj sağlayan zaruri bir durumdur.

Cdn sunucunuza daha az istek gitmesini sağlayarak sitenizin çok daha hızlı açılmasına yardımcı olur, bu sebepten resim ve video paylaşımı yapan web siteleri ya da statik dosyaları büyük olan bir çok kullanıcınında tercihidir. Web sitenize farklı ülkelerden giren kullanıcılar kendilerine en yakın sunucudan veri aldıkları için hızlı erişim imkanına sahip olmaktadır.

Cdn ve Seo arasında ilişki varmıdır sorusuna yanıtımız kesinlikle evet olacaktır, basit olarak sayfa yüklenme hızı artacağından arama motorları gözünde bir nebze'de olsa yükselmenizi sağlayacaktır, bu bağlamda yalnızca arama motorları için değil ziyaretçileriniz içinde mükemmel bir gezinti deneyimi sunacaktır zira ziyaretçiler kesinlikle yavaş web sitelerinden hoşlanmazlar. Unutmamak gerekir ki ziyaretçilerin vakti değerlidir bundan dolayı aynı sektörde ki diğer sitelerden bir adım önde olmanızı sağlamaktadır.

Kaliteli ve hızlı bir CDN hizmeti arıyorsanız BURAYA tıklayarak 15 gün ücretsiz olarak test edebilir daha sonra satın alarak web sitenizi kalıcı olarak hızlandırabilirsiniz.

image

E-Bülten Abloneliği

Duyuru ve kampanyalarımızdan anında haberdar olun.