Oturum Süresi Sorunları ve Çözümleri

Standart olarak oluşturulan session_start ile başlatılan oturumlar 1440sn (24dk) dir. Oturum süreleri hosting ...

Oturum Süresi Sorunları ve Çözümleri


Standart olarak oluşturulan session_start ile başlatılan oturumlar 1440sn (24dk) dir. Oturum süreleri hosting ayarlarına göre değişiklik gösterebilir bu gibi durumlarda öncelikle hosting ayarlarınız için standart tanımlanmış oturum süresini uzatabilir ya da hosting firmanızdan oturum sürenizin (session.gc_maxlifetime) uzatılmasını talep edebilirsiniz. Bunlar haricinde htaccess ve php dosyalarınıza ekleyeceğiniz bazı kodlar ile bu sorunu çözebilirsiniz fakat unutulmamalıdır ki htaccess ve php dosyalarınıza tanımlayacağınız oturum sürelerini belirleyen kodlar hosting hesabınızın izin verdiği sınırlar dahilinde çalışmaktadır, zorlayıcı hosting prosedürleri mevcut ise bu kodlar çalışmayacak ve standart olarak tanımlanmış oturum süreniz geçerli olacaktır.

 

Öncelikle sorununuzu belirlemeniz gerekiyor, oturum sorunlarında en sık yaşanan problem kullanıcı adı ve parolanızı doğru girdiğinizde başarılı mesajınızın ardından kullanıcı ya da yönetici oturumunun başlatılamaması ve yazılımın sizi tekrar giriş sayfasına yönlendirmesidir, bu gibi durumlarda aşağıda ki adımları takip ederek çözüme ulaşmayı deneyebilirsiniz.

 

1 - Hosting web kontrol panelinizde ki PHP seçici alanına girerek php sürümünüzü 7.1 - 7.2 - 7.3 - 7.4 olarak sırası ile deneyebilirsiniz,

2 - Aynı web tarayıcısında (gizli mod hariç) aynı anda üye ve yönetici girişi yapmadığınızdan emin olmalısınız,

3 - Oluşturulan session dosyaları genellikle sunucunuzun tmp klasörü altına oluşturulmaktadır, gerekli yazma izinlerine sahip olmayan klasörlere veri yazılamaz bu sebepten tmp ya da session dosyanızın oluşturulduğu klasörün yazma izinlerini kontrol ediniz.

Web sitenizin yönetici ya da kullanıcı paneline sorunsuz olarak giriş yapıyor fakat oturum süreniz çok kısa sürede sonlanıyor yani üye yada yönetici paneli dışına yönlendiriliyorsanız;

 

1 - Hosting firmanıza destek talebi oluşturarak session.gc_maxlifetime süresini arttırmalarını talep edebilirsiniz,

2 - htaccess dosyanızın uygun bir yerine php_value session.gc_maxlifetime 172800 satırını ekleyebilirsiniz,

3 - Web sitenizin kilit dosyalarından herhangi biri içerisine (header.php, function.php vb.) ini_set('session.gc_maxlifetime', 3600); session_set_cookie_params(3600); parametrelerini ekleyebilirsiniz.

image

E-Bülten Abloneliği

Duyuru ve kampanyalarımızdan anında haberdar olun.