Mysql GROUP BY Hatası Çözümü

Web sitenizde kodlama gereği bazı alanlarda group by ile sonuçlar gruplandırılmaktadır fakat bazen hosting firmaları ...

Mysql GROUP BY Hatası Çözümü


Web sitenizde kodlama gereği bazı alanlarda group by ile sonuçlar gruplandırılmaktadır fakat bazen hosting firmaları phpmyadmin üzerinde ilgili ayarları aktif duruma getirmediği için ilgili kod parçacıkları çalışmamakta, gruplandırma yapılamamakta ya da direkt olarak ilgili sayfayı durduracak şekilde hata ile karşılaşılmaktadır.

 

Hata ile karşılaşılan durumlarda çözümü için müdahale edilebilecek durumda ise (gerekli izinler) kısa sürede bu sorunu çözebilirsiniz, aşağıda ilgili hatanın nasıl çözüleceğine dair kısa bilgilendirme mevcuttur.

 

Çözüm 1 - Konsol kullanarak ONLY_FULL_GROUP_BY kaldırma

Hosting panelinizden phpmyadmin bölümüne girerek üstte bulunan SQL sekmesine geçerek aşağıda ki kodu çalıştırın.

mysql > SET GLOBAL sql_mode=(SELECT REPLACE(@@sql_mode,'ONLY_FULL_GROUP_BY',''));

 

Çözüm 2 - Değişkenler alanını kullanarak  ONLY_FULL_GROUP_BY kaldırma

Hosting panelinizden phpmyadmin bölümüne girerek üstte bulunan Değişkenler (Variables) alanına tıklayın ve listeden sql_mode satırını bularak düzenle butonu ile ONLY_FULL_GROUP_BY seçeneğini silerek kaydedin.

 

 

Tüm bu işlemleri yapmanıza rağmen geçerli yetkilere sahip olmadığınıza dair hata alıyor ya da kayıt işleminden sonra yaptıklarınız tekrar başa dönüyorsa hosting firmanızdan ilgili alanı kaldırmaları yönünde talepte bulunmanız gerekmektedir.

 

image

E-Bülten Abloneliği

Duyuru ve kampanyalarımızdan anında haberdar olun.