500 İç Sunucu Hatası Çözümü (Internal Server Error)

 500 Hata Kodu Nedir?Genel olarak 500 hata kodu sunucunuzda bir sorun olduğu manasına gelmektedir. Web siteniz için ...

500 İç Sunucu Hatası Çözümü (Internal Server Error)


 

500 Hata Kodu Nedir?

Genel olarak 500 hata kodu sunucunuzda bir sorun olduğu manasına gelmektedir. Web siteniz için bu işlem web sitesi sahibi ya da sunucu destek hizmeti ile çözülebilir.

Bahse konu hatanın bir çok sebebi olabilir fakat genel olarak yapılan düzenlemeler sonrasında uyumsuzluk sorunları, eksik ya da hatalı fonksiyonlar, .htaccess düzenlemesinde yapılan yanlışlar gibi belli başlı sebeplerden kaynaklanabilir, bu durumda aşağıda ki çözüm teknikniklerini deneyebilir ya da hosting firmanızdan destek talep edebilirsiniz.

 

Dosya İzin Hataları

Dosya izinlerinizin gerektiği gibi yapılmaması durumunda web sitenizin kaydetmesi ya da okuma yapması gereken durumlarda ilgili klasörlere erişememesi, yazamaması veya okuma yapamaması durumlarında kaşılaşabilir. İzin verilmesi gereken klasörlerinizi kontrol edip aksi belirtilmediği durumlarda izin gerektiren klasörlere 755 dosya izinlerinin ise 644 yapılması sorunu giderecektir.

 

Hatalı Php Versiyon Seçimi

Web sitenizi oluşturan yazılımın çalışabilmesi için gerekli php sürümleri belirtilmiş ise cpanel ya da plesk panelinize giriş yaparak php seçici alanı üzerinden yazılımınızın çalışması için gereken php versiyonunu seçmeniz gerekmektedir, örnek olarak php 7.2 ile kodlanmış bir web siteniz varsa bu yazılım php 7.2 altı sürümlerde çalışmayacak ve hatalara sebep olacaktır.

 

Eksik Fonksiyonlar

Yazılımınızda kullandığınız bazı kod blokları özel olarak ayarlanması gereken fonksiyonlara ihtiyaç duymaktadır, en sık karşılaşılan hatalardan biri olarak php yazılımlarda kısa tag kullanımıdır bu durumda short_open_tag = On olarak ayarlandığında sorun çözülmektedir, ilgili ayarları kendiniz ya da izin verilmediği durumlarda destek talebi oluşturarak hosting firmanızdan talep edebilirsiniz.

 

.htaccess Dosyasında Yapılan Hatalar

.htaccess linux yazılımlarda sıklıkla kullanılmaktadır, yazılım tipine bağlı olarak yalnızca ana dizin ya da tüm dizinlerde ihtiyaç halinde bulunabilir. Bu dosya üzerinde düzenleme sonrası yapılacak bir hata 500 hatasına sebep olacaktır.

 

Hata Kayıtlarını Gözden Geçirin

Yukarıda ki çözümler ile herhangi bir sonuca ulaşamıyorsanız hata kayıtlarını inceleyebilirsiniz (error.log), ilgili dosya sizin erişebileceğiniz durumdaysa içerik size gerekli bilgiyi verecektir.

image

E-Bülten Abloneliği

Duyuru ve kampanyalarımızdan anında haberdar olun.